Jsme tu pro Vás 7:00 – 22:00. Pracujeme i o svátcích.

hero

Vyklízení po zemřelém: Jak to probíhá?

Úmrtí blízké osoby s sebou přináší celou řadu náročných a nepříjemných povinností. Kromě zařizování pohřbu nebo zdlouhavého dědického řízení k nim patří také vyklízení jeho pozůstalosti. A protože máme s tímto typem vyklízení bohaté zkušenosti, připravili jsme pro vás stručný článek, který vás vyklízením po zemřelém provede. 

Právní aspekty vyklízení pozůstalosti

Vyklízení po zemřelém je komplikované, a to nejen emocionálně, ale také právně. Abychom vám ušetřili starosti, máme pro vás stručný přehled toho, kdo a kdy může (a musí) pozůstalost vyklidit. 

Kdo má povinnost zajistit vyklizení pozůstalosti

Péče o nemovitost přechází po smrti dané osoby na dědice. Ten má povinnost zajistit v případě nutnosti její vyklizení a nese samozřejmě také odpovědnost za veškeré výdaje s tím spojené. 

A pozor, toto pravidlo neplatí jen u nemovitostí, které zemřelý vlastnil, ale také v případě pronajímaných nemovitostí. U těch platí šestiměsíční lhůta, během níž má dědic povinnost vyklízení zajistit. Pokud by k tomu nedošlo, může proti němu pronajímatel vznést žalobu. Pakliže ale nebožtík žádné dědice nemá, zůstává tato nemilá povinnost na bedrech majitele bytu. Ten pak samozřejmě může náklady vymáhat po případných později dohledaných dědicích.

 

Kdy je možné začít s vyklízením

S tím, kdy je možné se do vyklízení pozůstalosti pustit, je to trochu komplikovanější. Teoreticky byste totiž měli počkat do ukončení dědického řízení. To se ale obvykle táhne několik měsíců, někdy až let. Málokdo proto skutečně čeká tak dlouho, obzvlášť pokud je v otázkách dědictví jasno. 

V některých případech je dřívější vyklízení dokonce nutné. Pokud by delší prodleva vedla ke kontaminaci prostoru, k zápachu, který obtěžuje sousedy, nebo k zamoření hmyzem či hlodavci, je nutné začít s vyklízením bez ohledu na stav dědického řízení

IMG-20240515-WA0021

K vyklízení nemovitosti po zemřelém se vážou i etické a náboženské aspekty. Tradičně se má za to, že se duše zemřelého ubírá k odpočinku až po pohřbu a že do té doby by se jeho prostor měl nechat v původním stavu. Vždy ale záleží na okolnostech.

Vyklízení za asistence policie

Vyklízení je možné provádět i v komplikovanějších případech, například při stále probíhajícím vyšetřování příčiny smrti. Jako vyklízecí firma máme spoustu zkušeností také s vyklízením pozůstalostí za přítomnosti policie – tedy v situaci, kdy je nutné počínat si v bytě opatrně, ale zároveň je potřeba pohotově předcházet rizikům spojeným s přítomným nebezpečným materiálem. 

Vyklízení samostatně vs. s vyklízecí firmou

Pokud před vámi stojí nelehká povinnost vyklidit nemovitost po zemřelém, pravděpodobně zvažujete, zda je lepší vyklidit ji na vlastní pěst, nebo najmout vyklízecí firmu. Obojí má samozřejmě svá pro a proti. Vyklízení po blízkém člověku, který zemřel, je velmi náročný proces a je jen na vás, který přístup je právě pro vás příjemnější. 

Výhody profesionálního vyklízení nemovitosti

Existuje hned několik dobrých důvodů, proč si lidé na vyklízení pozůstalostí najímají firmu. Tohle jsou ty nejčastější:

✅ Vyklízecí firma plně vybavena na likvidaci nebezpečného odpadu a případnou dezinfekci prostor.

✅ Při vyklízení nemusíte být vůbec přítomni. Pro někoho to tak může být snazší.

✅ Najmutí vyklízecí firmy vám samozřejmě ušetří také fyzickou námahu a čas, který byste museli vyklízení věnovat.

✅ Zkušení pracovníci vyklízecí firmy vám mohou poradit se zhodnocením cenností po zemřelém.

✅ Kvalitní vyklízecí firma chápe, že máte k věcem zemřelého citovou vazbu, a bude s nimi zacházet s úctou.

 

 

 

calcubox

KOLIK TO BUDE STÁT?

Nechte si to zdarma spočítat

Máte zájem o naše služby? Povězte nám, s čím potřebujete pomoci. Pomůžeme vám najít to nejlepší řešení a připravíme pro vás
kalkulaci na míru. 

Jak postupovat při vyklízení po zemřelém

Je nám jasné, že chcete mít vyklízení pozůstalosti nejspíš co nejdříve za sebou. Aby ale bylo skutečně efektivní (a nehrozilo, že při něm vyhodíte něco důležitého), je dobré mít plán a jít na to postupně.

Příprava na vyklízení pozůstalosti

Čím lépe se na vyklízení připravíte, tím snazší a rychlejší bude. Ať se rozhodnete do vyklízení pustit sami, nebo ho svěříte vyklízecí firmě, existuje několik přípravných kroků, které byste neměli vynechat.

Důležité doklady zemřelého

Začněte tím, že shromáždíte všechny důležité dokumenty a doklady zemřelého. Tento krok vás pravděpodobně čeká ještě před pohřbem, protože pohřební služba obvykle vyžaduje předložení občanského průkazu, kartičky pojištěnce nebo rodného listu. Samozřejmostí je také úmrtní list, který vám po smrti blízkého vydá lékař.

Některé doklady, jako je občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, kartička pojištěnce, průkazka ZTP a další, byste následně měli vrátit na příslušných úřadech. A z pohledu nakládání s majetkem nebožtíka vás pak při přípravě na vyklízení bude zajímat závěť, doklad o vlastnictví nemovitosti, případně automobilu, akcií a podobně. 

Závěť

Zásadním dokumentem je samozřejmě už zmíněná závěť. Pokud ji zemřelý měl, doporučujeme u ní začít. V naprosté většině případů vás v ní nečekají žádné šokující informace – ale může se samozřejmě stát, že vás její obsah překvapí. Vždy ji proto pořádně prostudujte, abyste předešli sporům s případnými nečekanými dědici (nejen nemovitosti, ale také třeba cenností, na které při vyklízení narazíte). 

Co si budete chtít nechat?

A poslední krok, než vy nebo firma začnete s vyklízením, je vytřídění věcí, které si budete chtít ponechat. Může se jednat o hodnotné předměty, které budete chtít později prodat nebo předat dalším generacím, praktické věci, které sami využijete, nebo samozřejmě vzpomínky na zesnulého, které pro vás mají emocionální hodnotu. 

Před vyklízením je ideálně shromážděte na jedno místo nebo rovnou odvezte, aby se náhodou neponičily nebo nevyhodily. Není to ale bezpodmínečně nutné – nám před zahájením vyklízení stačí jen ukázat, které věci mají v bytě zůstat, a nemusíte se o ně bát. 

Kde nejčastěji nacházíme cennosti?

Ať nemovitost před vyklízením prohlédnete sebelépe, může se stát, že nenajdete všechny tajné skrýše zemřelého. Při vyklízení pozůstalostí proto pravidelně nacházíme cennosti, o kterých klienti vůbec nevěděli. K nejčastějším místům, kam je nebožtíci schovávají, patří skříně s oblečením, pohovky, zadní strany obrazů, v kuchyňských nádobách na cukr či mouku a podobně. Před vyklízením je proto důkladně prohlédněte.

Čištění a příprava nemovitosti k prodeji

Vyklízení pozůstalostí je specifické tím, že velmi často zahrnuje práci s nebezpečným odpadem. Obzvlášť pokud nebožtík ve svém bytě či domě zemřel – o to spíš, pokud žil sám a rodina o úmrtí nějakou dobu nevěděla. Problém ale představují také případná zvířata, po kterých několik dní nikdo neuklízel, zamoření hmyzem nebo zkažené jídlo v lednici.

Nedílnou součástí tohoto typu vyklízení proto bývá také profesionální čištění, dezinfekce a dezinsekce celého prostoru. V rámci našich služeb tyto možnosti samozřejmě nabízíme a v případě, že se v nemovitosti nachází biologický odpad, je jednoznačně doporučujeme. Důkladná dezinfekce, případně spojená s vymalováním, navíc dokáže prostor zbavit jakéhokoliv nepříjemného zápachu.

To je obzvlášť důležité, pokud se nemovitost po zemřelém chystáte prodávat nebo pronajímat. V takovém případě by po vyklizení a dezinfekci měly následovat i další drobné práce a úpravy, které zvýší její hodnotu na trhu – vymalování, rekonstrukce jádra, nové podlahy a podobně. 

Často kladené otázky (FAQ)

Vyklízení po zemřelém není něco, co by běžný člověk dělal zrovna často. Pozůstalí tím pádem mívají spoustu otázek – a to nejen co se týče zákonných povinností, ale také praktických záležitostí vyklízení pozůstalosti. Dali jsme pro vás dohromady odpovědi na ty nejčastější. 

Kdy mohu začít vyklízet nemovitost po zemřelém?

Vyklízení nemovitosti po zesnulém je možné zahájit až po dokončení dědického řízení, které ale může trvat několik měsíců i let. Proto lidé často začínají vyklízet dříve. V takových případech je ovšem důležité zajistit, že nebudou vznikat spory s ostatními dědici.

Čím mám při vyklízení pozůstalosti začít?

Než začnete vyklízet, soustřeďte se na nalezení všech důležitých dokumentů, jako je občanský průkaz, rodný list, řidičský průkaz, závěť a informace o bankovních účtech a nemovitostech. Poté je nezbytné odstranit vše, co by mohlo vést k šíření bakterií a plísní, například vyprázdnit lednici a mrazák a uklidit po domácích mazlíčcích.

Jaké jsou výhody profesionálního vyklízení pozůstalosti?

Profesionální vyklízecí služby nabízejí řadu výhod. Zajistí likvidaci odpadu, přesun těžkých předmětů a mohou pomoci s prodejem cenných věcí. Jednou z největších výhod je pro mnohé klienty ale to, že na tento psychicky náročný proces nejsou sami. 

Jak mám při vyklízení přistupovat k biologickému odpadu?

Při manipulaci s biologickým odpadem, jako jsou tělní tekutiny, krev, fekálie nebo zdravotnický odpad, je třeba postupovat velmi opatrně. Pokud zemřelý zemřel v nemovitosti, je nutné používat ochranné pomůcky, dezinfikovat prostory a důkladně větrat. Nejbezpečnější je povolat profesionální úklidovou službu, která ví, jak s takovým odpadem zacházet, a může prostor profesionálně dezinfikovat a dezodorizovat. 

DO 24 HODIN OD ZASLÁNÍ INFORMACI O VYKLÍZENÍ

Přesná kalkulace







    message

    Nerozumíte některému z výrazů? Přejděte do našeho slovníku pojmů »

    calcu

    Zavolejte nám

    +420 777 500 600