Chystáte se prodávat dům nebo byt? Pak jistě tušíte, že před vámi stojí celá řada úkolů. A k těm vůbec nejnáročnějším patří vyklizení nemovitosti. My vám ale rádi podáme pomocnou ruku – ať už se rozhodnete nechat všechny starosti s vyklízením na nás, anebo se jen inspirujete radami v tomto článku.
Možná byste svou nemovitost nejraději nabídli k prodeji tak, jak je, a nechali starosti s vyklízením a likvidací odpadu na budoucích majitelích. A i když to je samozřejmě možné, my bychom vám rozhodně doporučili tento krok absolvovat, byť je náročný. Důkladné vyklizení nemovitosti před prodejem má totiž řadu výhod:
Než se pustíte do práce, čeká vás jedno důležité rozhodnutí: zajistíte si vyklizení nemovitosti na vlastní pěst, nebo přenecháte všechny starosti profesionálům? Pokud totiž tušíte, že bude potřeba likvidovat nábytek a spotřebiče nebo že se z nemovitosti vynosí velké množství odpadu, může být výrazně jednodušší najmout službu, která se nejen o práci, ale i o všechny formality postará za vás.
Lidé se do vyklízení mnohdy pouštějí sami s představou, že se z nemovitosti nebude likvidovat nijak velké množství věcí a že ušetří, když si celý proces zajistí na vlastní pěst. A pokud jde skutečně jen o pár drobností, pak to může být skutečně tak. Častěji ale dochází k tomu, že je odpadu mnohem více, než očekávali, a najednou vznikají další a další náklady a hlavně starosti spojené s jeho likvidací.
Úkolem vyklízecí firmy totiž není jen rozebrat starý nábytek a další odpad a vynést ho před dům. Firma také zajistí dodávku nebo kontejner, odpad naloží a především se postará o jeho řádnou likvidaci. A to je mnohdy nejnáročnější součást celého procesu, obzvlášť pokud se jedná o nebezpečný odpad, elektrospotřebiče a další odpad, s jehož likvidací to není úplně jednoduché.
Tím hlavním argumentem, proč zvolit služby vyklízecí firmy, jsou především ušetřené starosti. Firmy (tedy alespoň ty kvalitní) vám poskytnout kompletní servis a vy se nemusíte starat prakticky o nic – od rozebrání nábytku přes vynosení a naložení odpadu až po jeho odvoz a likvidaci. A pokud nemáte k dispozici vlastní dodávku a kontejner, pak vám kromě starostí může vyklízecí služba dost možná ušetřit i peníze.
DO 24 HODIN OD ZASLÁNÍ INFORMACI O VYKLÍZENÍ
Ať se rozhodnete najmout vyklízecí firmu, nebo ne, některé úkoly se vám při vyklízení nemovitosti před prodejem nevyhnou. Sepsali jsme pro vás pár tipů, aby pro vás byl tento proces co nejsnazší a zbytečně vás nestresoval.
Zdá se to jako maličkost, ale mít plán je při vyklízení nemovitosti je základním předpokladem úspěchu. A netýká se to jen vyklízení před prodejem, ale samozřejmě také třeba vyklízení pozůstalostí nebo úklidu po požáru. Pomůže vám zorganizovat si práci, soustředit se na to důležité a zvládnout celý proces rychleji.
Začněte tím, že si vytvoříte plán pro každou místnost ve vašem domě nebo bytě. Sepište si, co z ní bude potřeba zlikvidovat a jaké menší úkoly musíte splnit, abyste ji mohli úspěšně vyklidit. Třeba v ložnici budete určitě muset vyklidit šatní skříň a komody, než se vy nebo vyklízecí firma pustíte do rozebírání nábytku.
V nepořádku, který vznikne prakticky okamžitě poté, co se pustíte do vyklízení, je snadné ztratit přehled o důležitých věcech, o které nechcete přijít. Než přejdete na větší úkoly, shromážděte nejprve všechny důležité dokumenty, které by se vám později těžko hledaly – doklady, smlouvy a podobně.
Podobně postupujte i s osobními věcmi, které nechcete v procesu ztratit. Dejte dohromady všechna fotoalba, cennosti, elektroniku, oblečení a další drobnosti. Navíc tak prostor hned na začátku odosobníte, což vám může při prodeji jen pomoci – potenciální kupec si totiž v domě bude chtít představit svůj vlastní život, ne ten váš.
Kromě osobních věcí je před prodejem ideální vystěhovat nebo zlikvidovat většinu nábytku. Pokud budete nemovitost teprve nabízet k prodeji, myslete na to, že bez nábytku působí prostor větším dojmem. I menší místnosti tak mohou opravdu prokouknout.
Potenciální kupec obvykle nedocení skutečné rozměry místnosti, ani když zná přesná čísla, pokud na něj na pohled působí přeplněným dojmem. Nekompromisně vystěhujte nábytek, který není nutně potřeba a jen prostor opticky zmenšuje – nejrůznější skříňky, vitríny, komody, stolky, botník… Ponechte jen základní kusy, jako je gauč nebo jídelní stůl, a místo drobného nábytku zvolte pro staging nemovitosti jednoduché dekorace.
Při vyklízení nemovitosti před prodejem počítejte s tím, že se se spoustou věcí budete muset rozloučit. Pokud jste v domě strávili několik let nebo dokonce desetiletí, pak jste velmi pravděpodobně nashromáždili řadu předmětů, které už dnes nepoužíváte a dost možná ani nevíte o tom, že je vlastníte.
Vytvořte si proto tři skupiny – věci, které si chcete nechat, které už nechcete, ale ještě poslouží někomu dalšímu, a věci, které vyhodíte. Cílem je protřídit své věci ještě předtím, než opustíte svůj původní dům nebo byt, a stěhovat se do nového jen s tím, co skutečně využijete.
Pokud se teprve chystáte nabídnout nemovitost k prodeji, pak se vyplatí investovat do drobnějších oprav. U domu nebo bytu, který netrpí žádnými vážnými nedostatky, vás to nepřijde na moc času ani peněz, a výsledky přitom budou stát za to.
Stačí například nahradit popraskané dlaždice v koupelně, opravit netěsnící kohoutky, vyměnit zastaralá svítidla za moderní, která prostoru okamžitě dodají jinou atmosféru, nebo vymalovat. Nemovitost bude ihned atraktivnější pro potenciální kupce, takže se prodá nejen rychleji, ale dost možná i za vyšší cenu.
Už jsme zmínili, že vyklizená nemovitost se mnohem snáze prezentuje. Staging nemovitosti před prodejem, kdy dům naaranžujete a vyzdobíte, může hrát v rozhodování potenciálního kupce obrovskou roli. Na závěr pro vás proto máme pár tipů, jak připravit nemovitost na návštěvu zájemců o koupi.