Povodně jsou nejen u nás stále častějším problémem, který dokáže stovkám domácností převrátit život vzhůru nohama. Poškození majetku, ztráta osobních věcí s vysokou citovou či finanční hodnotou, kontaminace pitné vody, újmy na zdraví… Je toho hodně, s čím se musí jednotlivci i celá komunita po povodních vyrovnat. A mezi kroky, které byste po záplavách rozhodně neměli odkládat, patří vyklizení nemovitosti a pokud možno její návrat do původního stavu.
Záplavy jsou většinou nečekaná událost, která s sebou přinese celou řadu komplikací. Přesto je důležité začít s vyklízením nemovitosti co nejdříve, i když máte na práci i spoustu dalších věcí. Voda a vlhkost jsou totiž hlavními nepřáteli konstrukce vašeho domu a mohou nadělat spoustu škod – od poškození stavebních materiálů a narušení statiky až po vznik plísní a výskyt některých druhů škůdců. Čím déle vyklizení a vysušení nemovitosti odkládáte, tím větší je riziko trvalého poškození a nakonec vyšších nákladů na opravu.
Vyklízení nemovitosti po povodních je sice potřeba zařídit co nejdříve, ale rozhodně byste se do něj neměli pouštět bez rozmyslu a patřičného vybavení. Hrozí při něm totiž nejrůznější rizika způsobená vlivem vody.
V první řadě je nutné před vyklízením domu po povodních vypnout přívod elektřiny a plynu, aby nedošlo k úrazu nebo výbuchu. Do vyklízení byste se měli pouštět pouze s ochrannými pomůckami, jako jsou rukavice, holínky, ochranné brýle a respirátor, který vás ochrání před případnými patogeny, které se ve vodě mohou množit. Pokud ovšem došlo k podmáčení základů a narušení statiky nemovitosti, nechte vyklízení rovnou profesionálům.
Prvním krokem po povodních je odstranění veškerého vybavení, které voda poničila. Často se zároveň jedná o nejtěžší součást procesu, během které musíte chtě nechtě čelit realitě a zjistit, o co všechno vás povodně připravily.
Začněte tím, že najdete všechny předměty, které povodně poničily, a roztřídíte je. Zjistěte, které věci voda úplně zlikvidovala a které je možné vysušit nebo opravit. Například čalouněný nábytek, matrace, ale i důležité dokumenty bývají obvykle nenávratně zničené. Stejně jako elektronika, u které je navíc potřeba dávat pozor, abyste se při manipulaci s ní nezranili.
Většinu poškozených předmětů není možné jen tak vyhodit do popelnice, ať už proto, že se jedná o nebezpečný či elektroodpad, nebo kvůli jejich velikosti. Myslete proto také správnou likvidaci v souladu s předpisy a připravte se odvézt odpad do sběrného dvora a dalších příslušných míst. Pokud je ho velké množství, je pro vás jednodušší nechat si přistavit kontejner nebo využít služeb odborné firmy.
Po vyklizení poškozených předmětů přichází na řadu samotné čištění a důkladná dezinfekce. Voda totiž dokáže vaši nemovitost nejen poškodit, ale také kontaminovat celou řadou patogenů.
Zasažené prostory je potřeba opravdu důkladně vyčistit a odstranit nejen povrchové nečistoty, ale také veškeré potenciálně škodlivé mikroorganismy. Použijte k tomu čisticí přípravky s dezinfekčními účinky proti bakteriím, plísním a virům.
Aplikujte je systematicky od nejvyšších míst včetně stěn a stropů až směrem dolů k podlahám a snažte se pokrýt opravdu celý prostor. Zvláštní pozornost věnujte rohům, spárám a místům, kde se vlhkost a mikroorganismy rády usazují. Nezapomňte pak dezinfekci opláchnout čistou vodou.
Velkou hrozbu představuje v nemovitosti po povodních plíseň, které se vlhkém prostředí mimořádně daří. I plísním můžete poměrně efektivně předcházet pomocí důkladné dezinfekce pomocí přípravků na bázi chlóru nebo peroxidu vodíku, které spolehlivě likvidují spóry plísní. Stejně důležité je pravidelné větrání, které hraje zásadní roli v prevenci vzniku plísní.
Po vyklizení poškozených předmětů a důkladné prvotní dezinfekci je čas zaměřit se na vysušení budovy. To je nejvíce zdlouhavý, ale zároveň nejdůležitější krok, abyste nemovitost mohli dostat zpět do obyvatelného stavu.
Klíčem k vysoušení a prevenci vzniku plísní je pravidelné větrání otevřenými okny. To urychlí výměnu vlhkého vzduchu uvnitř domu za čerstvý, sušší vzduch zvenčí a sníží se celková rychlost. Po povodních to ovšem nemusí stačit, a proto se doporučuje použít spolu s větráním také průmyslový odvlhčovač, který budovu vysuší ještě rychleji a účinněji.
Po vysušení je potřeba úroveň vlhkosti v domě i nadále monitorovat. Často se totiž stává, že se dům nevysuší dokonale a ve zdech, podlahách nebo dřevěných konstrukcích se udrží zbytková vlhkost, případně se do budovy vrací z izolace a dalších skrytých zdrojů, o kterých ani nevíte.
K monitorování vlhkosti vám poslouží běžný vlhkoměr, který by měl v obytných prostorách ukazovat hodnoty mezi 40 % a 60 %. Pokud jsou hladiny dlouhodobě vyšší, pak je v domě stále vlhkost, kterou je potřeba řešit.
Vyklízení po povodních není jednoduchý úkol – a co víc, ne každý má potřebné zkušenosti a vybavení, aby ho zajistil správně. Pokud se však tento proces zanedbá, může to v budoucnu vést k dalším problémům, jako je vznik plísní nebo i narušená konstrukce budovy.
Firmu pro vyklízení nemovitosti po povodních vybírejte obezřetně. Předem si zjistěte, jestli je schopna vám zajistit komplexní služby, které potřebujete. To znamená nejen vyklizení a odvoz poškozených věcí, ale také profesionální čištění, dezinfekci, bourací práce, odborné poradenství a případně vymalování či drobné rekonstrukce, které budou po záplavách potřeba. Ušetříte tak nejen peníze, ale především starosti.
Pokud se rozhodnete svěřit starosti s vyklízením po záplavách profesionálům, rozhodně nešlápnete vedle. Jedná se sice o investici, ale v tomto případě se vám může mnohonásobně vrátit tím, že vás v budoucnu nečekají problémy s plísní v domácnosti. Odborníci vám zároveň mohou poradit, co se zaplavenou nemovitostí dál a jak ji co nejefektivněji vrátit do původního stavu.
Proč svěřit vyklizení nemovitosti po povodních profesionálům?