Vyklízení, úklid a čištění – to všechno vás čeká, pokud se rozhodnete pro rekonstrukci nemovitosti. A je úplně jedno, jestli se chystáte předělávat jen jednu místnost, nebo celý dům. Proto jsme připravili stručného průvodce celým procesem, abyste před rekonstrukcí na nic nezapomněli.
Na vyklízení nemovitosti před rekonstrukcí se málokdo těší. Slibujeme vám ale, že pokud ho nepodceníte, můžete pro vás rekonstrukce znamenat skutečně nový start. Ve vyklizeném domě budete mít možnost důkladně uklidit a vyčistit všechny povrchy, a navíc se při vyklízení můžete snadno zbavit věcí, které už nepoužíváte.
Stále se vám do vyklízení nemovitosti před rekonstrukcí nechce? Tady je pár dobrých důvodů, proč to za to stojí:
Ať vyklízíte před částečnou, nebo kompletní rekonstrukcí nemovitosti, na začátku je dobré mít plán. Nejen, že vám tak půjde práce lépe od ruky, ale především budete mít možnost si všechny své věci uspořádat, zorganizovat a udržet si přehled o tom, co kde je. A to oceníte zejména po dokončení rekonstrukce, až budete vše vracet na své původní (anebo i úplně nové) místo.
Zároveň si lidé při tvorbě vyklízecího plánu často uvědomí, že mají doma obrovské množství věcí, které už nepoužívají, a rozhodnou se je vyhodit nebo darovat. Pokud vyklízení vezmete pěkně od podlahy, může váš dům pěkně prokouknout – kromě rekonstrukce se vám totiž také podaří zbavit se přebytečného nepořádku.
Než se pustíte do vyklízení, promyslete, kde své věci po dobu rekonstrukce uskladníte. Záleží především na tom, kolik jich potřebujete vystěhovat a jak dlouho budou stavební práce trvat.
Pokud předěláváte jednu místnost a máte dost místa, můžete je přesunout jen v rámci vaší nemovitosti – do jiné místnosti, do sklepa, do garáže… U rozsáhlejších rekonstrukcí si ale s takto improvizovaným uskladněním nejspíš nevystačíte. V takovém případě si můžete krátkodobě pronajmout kontejner (pokud ho můžete postavit například na zahradu) nebo skladovací kóji.
Pokud nechystáte kompletní rekonstrukci, při které by z domu muselo zmizet úplně všechno, pak nejspíš přemýšlíte, co musíte bezpodmínečně vystěhovat a co můžete nechat na místě. Zjednodušeně řečeno byste měli vyklidit všechno, co by bránilo bezpečné realizaci rekonstrukce, a také věci, o které byste neradi přišli. Při rekonstrukci se přece jen může stát, že se něco (i neúmyslně) ztratí.
V první řadě shromážděte všechny své osobní věci a cennosti, jako jsou důležité dokumenty, doklady, šperky, peníze a podobně. Nejen, že tak budou po dobu rekonstrukce v bezpečí, ale především vás po jejím dokončení nečeká zběsilé hledání těchto předmětů, které jsou velmi důležité, ale také se velmi snadno zašantročí.
V prostorách, kde bude probíhat rekonstrukce, se zaměřte na vyklizení všeho, co by dělníkům bránilo v práci. Znamená to, že všechny pohovky, postele, skříně i stoly by měly jít pryč. Některé z nich zvládnete přesunout vcelku, jiné bude potřeba rozmontovat na menší části a k některým je lepší povolat profesionály, abyste je rozebráním nebo přesunem nepoškodili.
S velkými spotřebiči, jako je lednička, pračka, trouba a podobně, je to o něco komplikovanější. Ty jsou obvykle velké, těžké a náchylné k poškození. Před rekonstrukcí je odpojte od vody, plynu a/nebo elektřiny, a pokud je nutné je vystěhovat, zabalte je do ochranné fólie.
Pakliže chcete s rekonstrukcí oživit i spotřebiče a ty stávající plánujete vyhodit, je ideálním řešením najmout vyklízecí firmu. Ta je za vás totiž nejen odnese a odveze, ale především zajistí jejich řádnou likvidaci, což je u tohoto typu odpadu náročnější než třeba u nábytku.
Vyklizením nemovitosti před rekonstrukcí to nekončí. Jakmile bude rekonstrukce hotová, čeká vás další krok, a to důkladný úklid a následně stěhování věcí zpět domů. Rekonstrukce je ovšem skutečně vynikající příležitostí začít s čistým štítem. Snažte se proto protřídit své věci a zbavit se toho, co už nepotřebujete, a opřete se do čištění a úklidu ještě předtím, než se nastěhujete zpátky.
Po rekonstrukci začněte tím, že zbavíte veškerých zbytků odpadu ze stavby, jako je suť, dřevo, kovy, obalové materiály a tak dále. Dávejte ovšem pozor u nebezpečných materiálů, například zbytků barev, které je nutné zlikvidovat podle předpisů.
Dalším krokem je odstranění prachu, který se při rekonstrukce usazuje úplně všude. Setřete proto důkladně všechny povrchy. Nezapomínejte na vrchy skříněk, lustry, žárovky, okna a klimatizace. Nakonec důkladně vysajte koberce a vytřete všechny podlahy v domě, abyste se zbavili částeček prachu i mikrobů.
Pro ty, kdo rekonstruují pouze jednu místnost, může být vyklizení nenáročný úkol, se kterým si poradí sami. Pokud jsou ale vaše plány rozsáhlejší, pravděpodobně vás vyklízení bude stát spoustu času i starostí. V takovém případě může být dobrým řešením najmout si vyklízecí firmu, která se o celý proces postará za vás.
Vyklízecí firma ušetří hodně stresu těm, kdo potřebují vyklidit velkou nemovitost plnou nábytku, těžkých předmětů a dalších věcí, při vyklízení komerčních prostor nebo v situacích, kdy je potřeba zlikvidovat netypický druh odpadu (biologický odpad, eternit, elektro…).
Než se do vyklízení skutečně pustí, je řada lidí přesvědčena, že ho zvládnou sami. Spousta z nich nám ale brzy po započetí vyklízecích prací volá s prosbou o to, abychom se o celý proces postarali my. Profesionální vyklízení nemovitostí má totiž několik významných výhod:
DO 24 HODIN OD ZASLÁNÍ INFORMACI O VYKLÍZENÍ