Jsme tu pro Vás 7:00 – 22:00. Pracujeme i o svátcích.

hero

Průvodce vyklízením po požáru

Požár v domácnosti patří k extrémně náročným situacím. Je těžké vyrovnat se s jeho finančními následky, emoční újmou a v neposlední řadě také s vyklízením poničené nemovitosti. V tomto článku pro vás máme přehled toho, co je potřeba udělat před začátkem vyklízení, během něj i po něm.

Co dělat bezprostředně po požáru

Hodiny a dny po požáru jsou vůbec nejnáročnější. Pro leckoho může být těžké se s neštěstím srovnat, natož se bezprostředně po něm začít zabývat praktickými záležitostmi. S některými kroky ale není radno otálet. 

Počkejte na povolení

Pohyb v nemovitosti po požáru, obzvlášť pokud byl větší, nemusí být bezpečný. Oheň totiž může způsobit změny na statice domu, které často nejsou na první pohled vůbec viditelné. Velmi nebezpečné mohou být samozřejmě také částice sazí ve vzduchu nebo poškozená elektrika

Proto než do nemovitosti vůbec vstoupíte, byť na prohlídku a zhodnocení situace, vyčkejte, až vám to povolí odborníci. V tomto případě jsou to buď hasiči nebo v případě většího poškození statik. 

Zdokumentujte situaci

Jakmile budete moct do domu vstoupit, myslete v první řadě na dokumentaci stavu. Je jasné, že jako první chcete zjistit, jak velké škoda požár napáchal, ale nezapomínejte při tom na pořízení fotografií či videí nemovitosti. Ty totiž budou zásadní pro pojišťovnu. Můžete také začít sepisovat seznam věcí, které oheň zničil.

Minimalizujte další škody

Co se stalo, stalo se. Snažte se ale soustředit hlavně na to, aby nedošlo k dalším zbytečným škodám a komplikacím. Bezprostředně po požáru proto prioritně zabezpečte nemovitost. Pokud požár zničil okna nebo dveře, zabedněte je, abyste zabránili vstupu nezvaných návštěvníků. Ujistěte se, že je vypnutý plyn, elektřina i voda, aby nedošlo k dalšímu neštěstí.

Pokud je to jen trochu možné, snažte se z domu zachránit cenné věci, které se těžko nahrazují – hledejte důležité dokumenty, doklady, peníze, šperky a předměty, které pro vás mají citovou hodnotu. 

Co hrozí při vyklízení po požáru

Požár představuje nebezpečí nejen pro vaši nemovitost, ale také pro vás. Proto je před začátkem vyklízení potřeba počkat na svolení od hasičů či statika – a úplně nejlepší je nechat vyklizení toho nejhoršího na vyklízecí firmě. Jinak se vystavujete následujícím rizikům:

Narušená konstrukce stavby

Tím nejvýznamnějším nebezpečím, které na vás při pobytu v domě poničeném požárem může čekat, je narušená statika a další mechanická rizika. Uvnitř se mohou nacházet ohořelé nebo oslabené nosné trámy, zřícené stropy, popraskané zdi, ale také rozbité sklo, uvolněné vybavení a další potenciální nebezpečí, která mohou způsobit zranění.

Velký pozor je také třeba dát na poškozené a obnažené elektrické rozvody, které mohou v kombinaci s všudypřítomnou vlhkostí představovat velké riziko úrazu elektrickým proudem.

Zbytkové částice kouře

Neviditelné, ale o to nebezpečnější riziko představují zbytky kouře a částečky sazí, které ve vzduchu zůstávají dlouho po požáru. Stejně tak se v něm mohou nacházet toxické látky a karcinogeny, které se vlivem kouře uvolnily z různých materiálů.

Vdechování těchto částeček může vést k méně i více závažných respiračním onemocněním, chronickému kašli a podráždění očí, nosu i krku. Zhoršuje také existující zdravotní problémy, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc. 

Poškození plísní a vodou

Nejen samotný požár, ale i jeho uhašení může vést k problémům. Hašení vodou způsobuje nevyhnutelné hromadění vlhkosti, která se velmi rychle usazuje ve zdech, sádrokartonu, izolaci a celé konstrukci domu. Vytváří tak ideální prostředí pro růst plísní, které pak zhoršují dýchací problémy, vyvolávají astmatické záchvaty a alergické reakce. 

Jak na vyklízení domu po požáru

Po zdokumentování škod a zhodnocení situace přichází na řadu to nejtěžší – úklid. Jak už jsme zmínili, při požáru zdaleka neškodí jen samotný oheň. Při úklidu tak narazíte nejen na ohořelé předměty, ale také na ty, které poškodil kouř nebo voda. Takhle vypadá vyklízení po požáru krok za krokem:

Větrání

Na vyklízení po požáru, a to i menším, bývá nejhorší výrazný zápach kouře. Než se tedy do čehokoliv pustíte, otevřete všechna okna a nechte nemovitost pořádně větrat. Zápachu se tak sice zdaleka nezbavíte, ale pobyt v zakouřeném prostoru pro vás bude o něco bezpečnější. 

Ochranné pomůcky

Rizika, která vám v domě po požáru hrozí, už jsme zmínili. Pokud se rozhodnete do vyklízení pustit sami, snažte se před nimi alespoň co nejlépe chránit. Při úklidu proto používejte následující pomůcky:

  • Respirátor
  • Pracovní rukavice
  • Ochranné oblečení (buď ochrannou kombinézu, nebo alespoň staré oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi)
  • Ochranné brýle
  • Boty s tvrdou špičkou

Odsátí vody

První krokem je odsátí přebytečné vody, která v domě zůstala po hašení. Pomocí čerpadla nebo vysavače pro mokré vysávání se zbavte veškeré stojaté vody, navlhlé koberce rovnou vytrhejte a vyhoďte. Odstranění vlhkosti ze zdí je ovšem náročnější disciplína, na kterou doporučujeme povolat odborníky, kteří používají výkonné odvlhčovače a inhibitory plísní. Základem je ovšem důkladně větrat, případně použít odvlhčovače vzduchu, které máte k dispozici. 

Všechno musí pryč

Požár je poměrně neúprosný. Při vyklízení se tak obvykle vyhazuje v podstatě všechno, od jídla přes oblečení až po nábytek. Co není vyloženě ohořelé, je totiž většinou alespoň začouzené – a zbavit se zápachu kouře například z pohovky je v zásadě nemožné. Dokonce i suť, která se za normálních okolností může dále použít, je po požáru, který mění její strukturu, nepoužitelná. 

Zametení podlah i zdí

Ve vyklizeném domě je následně potřeba zbavit se veškerého popela a sazí. Omeťte je ze stropu, stěn i z podlahy a následně je vysajte vysavačem s HEPA filtrem. Na zdech ovšem určité množství zbyde, to dočistěte drátěným kartáčem, případně si pomozte impregnovanou nebo melaminovou houbou.. Nemusíte při tom stěny nijak šetřit, stejně vás čeká kompletní vymalování. 

Mokré čištění

Poslední fází je mokré čištění. Použijte buď prostředek určený k úklidu po požárech, nebo jako alternativu smíchejte prací prášek, teplou vodu a bílý ocet. Hadry navlhčenými v jednom z těchto přípravků poté omyjte všechny povrchy, které budou v domě zůstávat (stěny, podlahy, okna, linku a podobně. 

Prevence budoucích požárů

Posledním krokem při vašem návratu k normálu by mělo být zajištění toho, aby se situace v budoucnu neopakovala. Zaměřte se tedy na opravu toho, co požár způsobilo (pokud se jednalo o závadu) a na celkovou prevenci požárů a jejich šíření. 

Nikdy nenechávejte zdroje, které by mohly požár způsobit, bez dohledu – jedná se o vaření na sporáku, zapnutou troubu, přímotop, toustovač, žehličku (na oblečení i na vlasy), svíčky, oheň v krbu a podobně. Samozřejmostí by mělo být také to, že děti nemají přístup k sirkám a zapalovačům. 

Připravte se ale i na situaci, že by ke vzniku požáru přes všechna opatření došlo. Ideální je nainstalovat detektor kouře, který na vzniklý požár upozorní vás a případně i hasiče. Váš byt nebo dům by také měl být vybaven alespoň jedním hasicím přístrojem (a měli byste s ním umět zacházet). 

Úklid po požáru samostatně vs. s firmou

Záleží samozřejmě na rozsahu požáru a způsobených škod. Obecně ale platí, že vyklízení po požárech patří k pracem, na které si lidé velmi často najímají vyklízecí firmy. Je při něm totiž potřeba počínat si velmi opatrně, důkladně prostor vyčistit a hlavně je většinou nutné vyhodit prakticky všechno. A to je pro majitele domů nejen fyzicky, ale i emočně velmi náročné. 

Tohle jsou nejčastější důvody, proč si lidé na vyklízení po požáru najímají firmu:

✅ Při vyklízení po požáru hrozí nebezpečí zranění. Firma si s takovou situací dokáže snadno poradit.

✅ Požár může také do vzduchu uvolnit toxické látky, a tak je nutné využívat kvalitní ochranné pomůcky, kterými je firma vybavená.

✅ Vyklízecí firma odvede důkladnou práci. Odstraní popel, ohořelé předměty, zbytky sazí a vyklidí všechny zasažené předměty.

✅ Firma provede odbornou dezinfekci a dezodorizaci prostor, což může být pro odstranění zápachu kouře nezbytné. 

✅ Může také nabízet další doplňkové práce včetně vymalování či drobných bouracích prací – což po požáru bývá potřeba. 

✅ Vyklízecí firma po celou dobu používá profesionální vybavení včetně ochranných pomůcek a silných čisticích prostředků. 

✅ Vyklízení je s firmou obvykle mnohonásobně rychlejší a efektivnější, než kdybyste se do něj pouštěli sami.

DO 24 HODIN OD ZASLÁNÍ INFORMACI O VYKLÍZENÍ

Přesná kalkulace







    message

    Nerozumíte některému z výrazů? Přejděte do našeho slovníku pojmů »

    calcu

    Zavolejte nám

    +420 777 500 600