Jsme tu pro Vás 7:00 – 22:00. Pracujeme i o svátcích.

hero

Jak na vyklízení po holubech

Balkon, půda, střecha, světlík… ve všech těchto prostorech hrozí, že asi je oblíbí nezvaní okřídlení návštěvníci. Holubi, ať se usídlí kdekoliv, po sobě zanechávají obrovské množství trusu, který je k tomu všemu plný nebezpečných patogenů. A zbavit se jich nemusí být vždy úplně jednoduché. Přečtěte si, jak na to, aby vám nehrozila žádná zdravotní rizika ani návrat těchto nevítaných hostů. 

Jaká jsou rizika spojená s holuby

Tím hlavním důvodem, proč vyklízení po holubech věnujeme samostatný článek, je především to, že se s ním pojí určitá rizika, na která je potřeba brát ohled. Holubi a holubí trus, který po sobě zanechávají v hojném množství, totiž přenášejí pro člověka nebezpečných patogenů.

K tomu, aby vám hrozily zdravotní potíže, přitom stačí přijít s holubími výkaly do styku jen velmi letmo. Nakazit se můžete už jen tím, že se trusu omylem dotknete a následně si bezmyšlenkovitě promnete oči nebo si sáhnete na obličej. V případě zaschlého holubího trusu můžete patogeny poměrně snadno i vdechnout

Jaké nemoci od holubů hrozí

V holubím trusu se nachází spousta škodlivých patogenů. Nejčastěji se po kontaktu s nimi můžete setkat s následujícími nemocemi:

  • Histoplazmóza – Pokud vdechnete spory houby Histoplasma capsulatum, běžně se vyskytující v ptačím trusu, můžete onemocnět histoplazmózou. Příznaky zahrnují horečku, kašel, bolest na hrudi a celkovou únavu.
  • Kryptokokóza – Houba Cryptococcus neoformans, často obsažená v holubím trusu, může způsobit infekci plic a centrálního nervového systému. Projevuje se bolestí hlavy, kašlem, horečkou a někdy i zmateností.
  • Psitakóza – Bakterie Chlamydia psittaci, kterou mohou přenášet holubi, způsobuje psitakózu nebo ornitózu u lidí. Toto respirační onemocnění se projevuje horečkou, bolestí hlavy, kašlem a zápalem plic.
  • Salmonelóza – Holubi mohou také přenášet salmonelózu, známou infekci projevující se průjmem, křečemi v břiše a zvracením.
  • Ektoparaziti – Holubi mohou do vašeho domova zavléct nepříjemné ektoparazity, jako jsou klíšťata, roztoči, blechy a vši.
  • Alergeny – Holubí peří nebo trus mohou vyvolat alergické reakce, které se projevují kýcháním, kašlem a dýchacími problémy.

Jak vyklidit prostor po holubech

Vyklízení po holubech je poměrně specifické. Vyžaduje přípravu, spoustu opatrnosti a speciální vybavení, které vám pomůže vyhnout se potenciálně rizikovým situacím. Jak na to?

Co budete potřebovat k vyklízení po holubech

Do úklidu po holubech se za žádnou cenu nepouštějte bez ochranných pomůcek. Holubí trus je nejen velmi nebezpečný, ale také se velmi snadno šíří do okolí, obzvlášť když se pustíte do jeho odstraňování. Bez patřičného vybavení tak výrazně zvyšujete pravděpodobnost, že si z úklidu odnesete nepříjemné zdravotní potíže. 

Na vyklízení po holubech se proto vybavte rukavicemi, respirátorem a ochrannými brýlemi. Pokud máte tu možnost, oblečte si také ochrannou kombinézu. Pokud ne, vrhněte se na úklid ve starším oblečení, které můžete následně buď vydezinfikovat, nebo rovnou vyhodit. 

Dále by vám při vyklízení neměly chybět pomůcky jako kartáč, škrabka, kýbl s horkou vodou a dezinfekce. V exteriéru si uklízení můžete usnadnit hadicí nebo vapkou. Důležitou součástí výbavy jsou také plastové pytle, do kterých shromáždíte veškerý nebezpečný odpad – holubí trus, peří nebo uhynulé holuby. 

Začněte dezinfekcí

Určitě je vám jasné, že dezinfekce bude při úklidu po holubech hrát hlavní roli. Měla by dokonce být prvním přípravkem, který na znečištěná místa aplikujete. Kromě toho, že alespoň částečně zlikviduje některé patogeny, také pomůže rozmočit zaschlý holubí trus, a ten vám pak půjde lépe dolů. Navíc se při seškrabávání nebude do okolí uvolňovat tolik prachu.

Odstranění nečistot

Po první vrstvě dezinfekce se můžete pustit do toho nejtěžšího – odstraňování holubího trusu a veškerých nečistot. Počítejte s tím, že to půjde ztuha a že vám to nějakou chvíli zabere. 

Začněte škrabkou, kterou seškrábete to nejhorší (ideálně rovnou do plastového pytle). To ale pravděpodobně nebude stačit, a tak po odstranění první vrstvy zapojte do práce také kartáč s tvrdými štětinami a vydrhněte veškeré zbytky. Během procesu nešetřete dezinfekcí a dalšími čisticími prostředky. 

Opláchněte a nechte uschnout

Jakmile kartáčem odstraníte i menší zbytky nečistot, celou plochu ještě finálně opláchněte čistou vodou. Nejrychlejší je v tomto případě použití hadice nebo vysokotlakého čističe. Prostor nakonec nechte zcela uschnout, abyste předešli vzniku plísní. 

Jak zlikvidovat holubí trus

S likvidací holubího trusu to není jen tak. Je totiž považován za nebezpečný odpad a je potřeba s ním podle toho nakládat. Holubí trus proto rovnou sbírejte do silných plastových pytlů, abyste ho mohli přepravovat bez rizika kontaminace dalších prostor. Po dokončení úklidu byste ho měli odvézt do sběrného dvora, kde ho ekologicky zlikvidují.

Manipulace s nebezpečným odpadem může být vzhledem k přísným předpisům poměrně složitá. To patří k hlavním důvodům, proč lidé na úklid po holubech často najímají vyklízecí firmy, které s ním mají zkušenosti. 

Úklid po holubech samostatně vs. s firmou

Už jsme zmínili, že vyklízení po holubech není nic příjemného. Vyžaduje velkou míru opatrnosti a základní znalost předpisů spojených s likvidací nebezpečného odpadu. Spousta lidí se proto při problémech s holuby uchyluje ke spolupráci s vyklízecí firmou, která se postará o kvalitní ochranné pomůcky, kompletní úklid i řádnou likvidaci odpadu. Tohle jsou hlavní důvody, proč si lidé na úklid po holubech najímají vyklízecí firmu:

✅ Pracovníci vyklízecí firmy jsou vybaveni profesionálními ochrannými pomůckami, které nemá každý k dispozici.

✅ Vyklízecí firma používá silnou dezinfekci a čisticí prostředky, díky kterým je prostor po vyklizení opět bezpečný.

✅ Firma se postará o řádnou likvidaci nebezpečného odpadu po holubech.

✅ Zkušená firma může pomoci s výběrem a instalací opatření proti holubům.

✅ Vyklízení je v režii firmy obvykle efektivnější a rychlejší, než když ho zajišťujete sami.

 

 

 

calcubox

KOLIK TO BUDE STÁT?

Nechte si to zdarma spočítat

Máte zájem o naše služby? Povězte nám, s čím potřebujete pomoci. Pomůžeme vám najít to nejlepší řešení a připravíme pro vás
kalkulaci na míru. 

Jak se vyhnout uhnízdění holubů

Věřte nám, že vyklízení po holubech si nebudete chtít jen tak znovu zopakovat. Věnujte proto trochu času prevenci a zaveďte opatření, která vás od podobné situace v budoucnu uchrání – ideálně hned po dokončení úklidu, aby holubi neměli moc času se vrátit! 

Jak zastrašit holuby

Holubi by se k vašemu balkonu nebo půdě v ideálním případě neměli vůbec přiblížit. Toho můžete dosáhnout použitím jednoduchých zastrašovacích technik. Nejčastěji lidé instalují makety dravců nebo senzory, které při pohybu spustí zvuk k vyplašení holubů. 

Existují i ultrazvukové plašiče, které odvedou stejnou práci, ale vy je na rozdíl od ptáků neuslyšíte, a také nejrůznější sprejové nebo gelové repelenty

Zábrany proti holubům

Velmi jednoduchým a zároveň účinným způsobem, jak se vyhnout usídlování holubů ve vaší nemovitosti, je instalace fyzických zábran. Běžně se používají tenké hroty, které holubům znemožní sednout si na váš parapet. Velmi účinné, i když ne tak esteticky nenápadné, jsou i ochranné sítě.

Často kladené otázky (FAQ)

Máte k vyklízení po holubech otázky, které jsme v článku nezodpověděli? 

Jak zabráním holubům v hnízdění na mém pozemku?

Chcete-li odradit holuby od hnízdění na vašem balkoně, půdě nebo střeše, nainstalujte na tato místa zábrany. Můžete si vybrat z různých možností, jako jsou jednoduché hroty, bodce, sítě, zastrašovací makety, nebo složitější ultrazvuková zařízení. Také dbejte na čistotu a zajištění, že holubi nemají přístup ke zbytkům jídla.

Kam mohu vyhodit odpad po holubech?

Odpad po holubech je považován za nebezpečný odpad, což znamená, že s ním musíte takto nakládat. Při úklidu používejte pevné plastové pytle, které následně zajistěte a odvezte do sběrného dvora nebo k mobilnímu svozu.

Jak bezpečně uklidit holubí trus?

Holubí trus obsahuje mnoho patogenů škodlivých pro lidi. Při jeho úklidu postupujte velmi opatrně. Použijte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, respirátor, ochranné brýle a kombinéza. Trus umístěte do plastových pytlů, které ihned bezpečně zlikvidujte.

Co mám dělat, když najdu holubí hnízdo s mláďaty?

Pokud na vašem pozemku holubi zahnízdili natolik, že v hnízdě jsou mláďata, situace je složitější. Pokud je to možné, nerušte je a rozhodně hnízdo nepřesouvejte. Potřebujete-li se ho zbavit, poraďte se s odborníky na volně žijící zvířata, například v nejbližší záchranné stanici.

DO 24 HODIN OD ZASLÁNÍ INFORMACI O VYKLÍZENÍ

Přesná kalkulace







    message

    Nerozumíte některému z výrazů? Přejděte do našeho slovníku pojmů »

    calcu

    Zavolejte nám

    +420 777 500 600