Zdědili jste nemovitost? Pak před vámi stojí řada úkolů – dědické řízení, zápis do katastru, vypořádání dluhů, daň z nemovitosti a také částečné nebo úplné vyklizení nemovitosti. Abychom vám alespoň ten poslední trochu usnadnili, připravili jsme podrobného průvodce vyklízením nemovitosti po dědictví.
Když člověk zdědí nemovitost, bývá to hořkosladká událost. Stát se vlastníkem domu či bytu je obvykle příjemné z finančního hlediska, ale v případě dědictví je toto zastíněno smutkem z úmrtí blízkého – a mnohdy bohužel také komplikacemi, které se pojí s formální stránkou dědictví.
Po smrti majitele nemovitosti (tzv. zůstavitele) automaticky začíná dědické řízení, jehož řízením je pověřen notář. Jako první notář zjišťuje, co všechno po sobě zemřelý zanechal a kdo jsou jeho dědicové. Ti se určují buď na základě závěti, nebo, pokud po sobě zůstavitel závěť nezanechal, podle zákonných pravidel – tehdy se postupuje od nejbližších příbuzných, jako jsou manželé, děti nebo rodiče.
Běžně se tedy stává, že nemovitost zdědí více dědiců, což může situaci značně zkomplikovat, obzvlášť pokud mezi nimi nevládnou dobré vztahy. Ovšem i v situaci, kdy je dědictví jasně dané a nikdo z dědiců nemá žádné námitky, se dědické řízení může protáhnout na dlouhé měsíce, a tak je potřeba počítat s tím, že se jedná o zdlouhavý a mnohdy nepříjemný proces.
Ne vždy po zemřelém zůstane pouze majetek. V mnohých případech jsou součástí dědictví také dluhy, které automaticky přecházejí na dědice. Z tohoto důvodu existuje možnost se dědictví vzdát, zejména pokud by jeho přijetí znamenalo převzetí větší finanční zátěže, než jakou představuje hodnota zděděného majetku.
Je také potřeba počítat s tím, že se ke zděděné nemovitosti váže také povinnost platit daň. Dědická daň už u nás sice byla zrušena, ale zato na vás přechází daň z nemovitosti, která se platí každý rok. Je dobré vzít v potaz i tento fakt a spočítat si, zda pro vás dědictví nebude spíše zátěží.
Po skončení dědického řízení před vámi bude stát několik možností, jak s nemovitostí dál naložit. První volbou je využití nemovitosti pro vlastní potřebu, což však může být spojeno s vyššími náklady na údržbu a drobné opravy.
Další možností, obzvlášť pokud máte jako dědic bydlení vyřešené a nechcete nemovitost sami využívat, je pronájem nemovitosti. V případě, že nepotřebujete nemovitost kvůli finanční tísni akutně prodat, může pro vás být tento krok výhodným zdrojem pravidelného příjmu.
A poslední možností je samozřejmě prodej nemovitosti, což je často vhodné v případě, že je dědiců více a dědictví je potřeba spravedlivě rozdělit. Ať už se rozhodnete jakkoliv, ve všech třech případech vás čeká vyklízení nemovitosti. Jak radikální bude, to záleží na vaší konkrétní situaci, ale tak jako tak půjde o náročný proces.
Na to, kdy se pustit do vyklízení zděděné nemovitosti, neexistuje jasná odpověď. Z právního hlediska byste měli počkat až do chvíle, kdy je ukončeno dědické řízení, ale to není vždy možné nebo vhodné. Ve většině případů záleží na konkrétní situaci a vašem úsudku.
Pokud například původní majitel nemovitost až do poslední chvíle obýval, velmi pravděpodobně bude v lednici spousta jídla, které rozhodně nevydrží do skončení dědického řízení, případně domácí zvířata, která vyžadují okamžitou pozornost. V případě, že zemřel přímo doma, je potřeba se do vyklízení pustit bezodkladně, aby se zabránilo kontaminaci prostoru nebezpečnými patogeny.
Tip: O vyklízení po zemřelém a všech rizicích, která mohou hrozit, jsme psali už dříve v jednom z našich článků.
Jakmile skončí dědické řízení nebo pokud s jistotou víte, že vás nečekají žádné spory s dalšími dědici, můžete začít s vyklízením. Určitě tušíte, že se jedná o fyzicky, časově i emocionálně náročný proces. Proto máme pár tipů, jak při něm postupovat.
Než se pustíte do práce, zhodnoťte, v jakém stavu se nemovitost nachází. Pokud v ní původní majitel delší dobu nebydlel nebo ji nebyl schopen udržovat tak, jak si zaslouží, dost možná bude potřeba provést různé opravy. Je také dobré ze všeho nejdříve posoudit, zda je vůbec bezpečné se v prostoru pohybovat.
Nejčastěji se dědicové, obzvlášť u starších domů, setkávají se zatékající střechou, popraskaným zdivem, vlhkostí, poškozeným potrubím, vadnou elektroinstalací, ale také plísní, hnilobou nebo zamoření škůdci.
Výjimkou není ani přítomnost eternitu, zejména na střechách starších staveb. V takovém případě se ovšem v žádném případě nesnažte vyřešit problém na vlastní pěst. Částečky, které se z eternitových desek uvolňují při nesprávné manipulaci, se usazují v plicích a způsobují i velmi závažné zdravotní problémy.
Tím prvním, co je potřeba zajistit, jsou důležité dokumenty zemřelého. To je obvykle nutné udělat co nejdříve po jeho úmrtí, jelikož některé z nich po vás může vyžadovat pohřební služba a příslušné úřady.
V rámci dědického řízení pak bude ideální mít k dispozici doklady o vlastnictví nemovitosti, automobilu, bankovních účtů a dalšího majetku. A pokud ji zemřelý sepsal, pak se samozřejmě bude hodit i závěť.
V tuto chvíli přichází na řadu samotné vyklízení. Než začnete rozebírat a likvidovat nábytek, bude potřeba probrat se drobnějšími předměty, osobními věcmi zemřelého a podobně. Hned na začátku si vytvořte tři hromádky (ať už skutečné, nebo pomyslné) věcí. Rozdělte je na ty, které si chcete nechat vy sami, které darujete a které prodáte.
Pokud měl zemřelý více dědiců, pak se před vyhozením nebo ponecháním si jakéhokoliv předmětu nejprve přesvědčte, že ho neodkázal někomu z nich. Stejně tak je vhodné dát i ostatním blízkým zemřelého možnost vzít si některý z předmětů na památku.
Při odstraňování věcí může být snadné propadnout výčitkám svědomí. Je však důležité si uvědomit, že k nim není důvod. Váš blízký si vybíral předměty, které mu přišly užitečné nebo krásné, a na tom, že vy pro ně nemáte ve svém domově místo, není nic špatného nebo sobeckého. Naopak, pokud je darujete nebo prodáte, mohou ještě přinést radost někomu jinému.
S drobnými osobními předměty si pravděpodobně zvládnete poradit i sami, ačkoliv je to emocionálně náročné. Když ale přijde řada na nábytek, větší elektrospotřebiče, kuchyňskou linku, zařízení koupelny nebo dokonce suť po nutných rekonstrukcích, čeká vás nejen spousta práce, ale především velké množství odpadu.
V takovém případě pro vás může být jednodušší přenechat celý proces profesionálům, kteří se o všechno postarají za vás. Nejen, že rozeberou a odnesou i velké a těžké předměty, ale zařídí také jejich odvoz a řádnou likvidaci, a to včetně elektro a nebezpečného odpadu. Nehledě na to, kolik času a starostí tím ušetříte.
Jakmile je nemovitost vyklizená, mělo by následovat opravdu důkladné vyčištění. A to platí nejen v případech, kdy hrozí kontaminace prostoru patogeny. Obzvlášť u starších domů se často setkáváme s plísní, holuby na půdě, výkaly po hlodavcích a spoustou prachu, přičemž to všechno může obyvatelům způsobovat zdravotní nepříjemnosti.
Součástí vyklízení by proto měla být dezinfekce a případně deratizace prostor. To je opět úkon, který je lepší přenechat profesionálům. Ti jsou vybaveni účinnými dezinfekčními prostředky a technologiemi, takže postarají o to, aby bylo čištění co nejefektivnější a aby zároveň neohrozili ničí zdraví.