Jsme tu pro Vás 7:00 – 22:00. Pracujeme i o svátcích.

hero

Jak na bezpečné vyklízení po narkomanech a bezdomovcích

Vyklízením nepořádku, který po sobě zanechali narkomani nebo bezdomovci, se ve své praxi zabýváme až překvapivě často. Může jít o nezvané obyvatele, ale i neukázněné nájemníky. V každém případě takové vyklízení vyžaduje speciální pozornost, abyste při něm nepřišli k úhoně. 

Rizika vyklízení po narkomanech a bezdomovcích

Bezpečnost je tím hlavním, na co je při vyklízení po bezdomovcích a narkomanech potřeba myslet. Je totiž velmi pravděpodobné, že při něm kromě obrovského množství nepořádku narazíte také na nebezpečný odpad. Typicky se jedná o tělní tekutiny, výkaly, krev, injekční stříkačky, zbytky drog a chemikálií nebo střepy. 

Co vám při vyklízení hrozí

Při manipulaci s tímto typem odpadu už zdaleka není největším rizikem to, že se o něco škrábnete nebo říznete. Hrozí také vdechnutí nebezpečných látek a samozřejmě přímý kontakt s nejrůznějšími patogeny, které po sobě nezvaní návštěvníci mohou zanechat společně s biologickým odpadem. 

Pokud nebudete opatrní, vystavujete se bakteriím a virům včetně Escherichia coli, HIV nebo hepatitidy. A to už může vést k velice závažným důsledkům.

Co k vyklízení potřebujete

Pokud se rozhodnete i přes veškerá rizika do vyklízení po narkomanech a bezdomovcích pustit, dobře se na něj vybavte. Budete se totiž potýkat nejen s rizikem nákazy, ale také pořádně odolným nepořádkem. Co budete potřebovat?

  • Ochranné rukavice (těžké pracovní rukavice, latexové nestačí)
  • Respirátor
  • Ochranné brýle
  • Ochranná kombinéza
  • Pevná obuv, která ochrání nohy před ostrými předměty
  • Pytle na odpadky
  • Pevné nádoby na nebezpečný odpad, jako jsou jehly a stříkačky
  • Lopata
  • Nářadí pro sběr odpadu bez přímého kontaktu
  • Kýbl s horkou vodou a mop
  • Dezinfekční prostředek
  • Lékárničku pro případ nouze

Jak vyklidit nemovitost po bezdomovcích a narkomanech

Do vyklízení po narkomanech a bezdomovcích se ani my jako vyklízecí firma nepouštíme jen tak bez přípravy. Stejně jako u jakýchkoliv jiných prostor začínáme důkladnou prohlídkou. V tomto případě ale po zuby vyzbrojeni ochrannými pomůckami, abychom nepřišli do kontaktu s rizikovými látkami. A stejně byste k tomu měli přistupovat i vy.

Základem je zhodnocení situace. Jak moc je prostor znečištěn, kolik odpadu se v něm nachází a co je to za odpad – jsou v prostoru jehly, stříkačky, ostré předměty? Je kontaminován biologickým odpadem? Když budete mít přehled o tom, co vás čeká, bude vyklízení efektivnější a bezpečnější.

Bezpečnost vaše i vašeho okolí

Než začnete s úklidem, zajistěte, že při tom nebude hrozit více rizik, než je nezbytně nutné. Prověřte, že jsou nezvaní návštěvníci skutečně pryč a že na ně při vyklízení nenarazíte. V náročnějších případech vám s tím samozřejmě může pomoci i policie.

Dále je důležité myslet na to, abyste během vyklízení neohrozili nikoho dalšího, tedy konkrétně vaše sousedy nebo náhodné kolemjdoucí. Jde zejména o to, aby nikdo nevědomky nemohl přijít do styku s vyklizeným nebezpečným odpadem. Je proto potřeba ho mít pod dohledem během vyklízení a následně ho okamžitě odvézt k bezpečné likvidaci (v žádném případě ho nevyhazujte do běžných kontejnerů!).

Důkladná dezinfekce prostor

Jestli se při vyklízení po bezdomovcích a narkomanech bez něčeho neobejdete, pak je to dezinfekce. Během vyklízení byste ji měli používat opakovaně, abyste se zbavili skutečně všech nebezpečných bakterií, virů a plísní. Částečně vám může pomoci odstranit také zápach, k tomu se ale používá spíše profesionální dezodorizace a následné vymalování nemovitosti.

Obvykle je také potřeba provést deratizaci (hubení hlodavců) a dezinsekci (hubení hmyzu). Velmi často na vás v prostorech po bezdomovcích a narkomanech totiž budou čekat blechy, zákožky svrabové, vši, štěnice, případně také švábi. 

A toto je jedním z kroků, který je nejlepší svěřit profesionálům. Prostory je nejprve potřeba vyčistit silným přípravkem v přesném množství, což ale většinou nebývá dostačující. Někteří škůdci se totiž rádi schovávají v podlaze, pod lištami a na dalších místech, která jim umožní přečkat první vlnu dezinsekce v bezpečí. Mnohdy proto následuje vytrhání podlah, lišt a skutečně důkladné vyhubení hmyzu.

Likvidace nebezpečného odpadu

Vyklizení nemovitosti to nekončí. Je velmi pravděpodobné, že při něm nashromáždíte určité množství nebezpečného odpadu, který není možné jen tak vyhodit do nejbližšího kontejneru. Likvidací nebezpečného odpadu se poměrně podrobně zabývá naše legislativa, která určuje jak a kde se ho řádně zbavit. 

S nebezpečným odpadem je nutné manipulovat opatrně (používat při tom pevné nádoby, aby nehrozilo, že třeba injekční stříkačky propíchne odpadkový pytel) a odnést ho do sběrného dvora do kontejneru na nebezpečný odpad. Nejjednodušší je proto najmout vyklízecí firmu, která se tímto druhem odpadu zabývá dennodenně a která zajistí likvidaci přesně podle předpisů. 

Opravy a rekonstrukce nemovitosti

V některých případech nemusí vyklizení nepořádku po bezdomovcích a narkomanech stačit. Velmi často se setkáváme s tím, že nemovitost kromě znečištění také výrazně poničí. Zcela běžné je graffiti na zdech, rozbitá okna, nenávratně zničené podlahy, zničené potrubí nebo poškození vodou. 

Počítejte proto s tím, že bude dost možná nutné obstarat také opravy a drobné rekonstrukce prostor. Může být potřeba zbourat a nově postavit některé zdi, zkontrolovat rozvody vody a elektřiny, vytrhat a položit nové podlahy a dost často také vyčistit fasádu budovy

Zabezpečení nemovitosti

V neposlední řadě je potřeba postarat se o to, aby se situace neopakovala. Tedy aby se už v budoucnu do vašeho bytu nebo domu bezdomovci, narkomani ani jiní nezvaní návštěvníci nedostali. 

V první řadě je nutné opravit všechna místa, která bezdomovci poničili a kterými by se do nemovitosti mohl někdo dostat – okna do sklepa, na půdu, boční vstup přes garáž a podobně. Druhým krokem je samozřejmě výměna zámků.

Pokud si chcete být zabezpečením nemovitosti opravdu jistí, můžete také instalovat mříže. Obzvlášť praktické jsou mříže na oknech, která tak často nekontrolujete – tedy právě třeba do sklepa nebo na půdu. Velmi efektivní jsou také bezpečnostní kamery, které vám jednak pomohou odhalit případné vetřelce, jednak bývají poměrně spolehlivé při jejich odstrašování. Součástí bezpečnostního systému mohou být také senzory pohybu a alarm

Vyklízení po bezdomovcích samostatně vs. s vyklízecí firmou

Vyklízení po narkomanech a bezdomovcích patří k případům, kdy se lidé velmi často rozhodnou najmout si na práci vyklízecí firmu. Ne proto, že by se jim do vyklízení nechtělo nebo na něj fyzicky nestačili, ale především proto, aby se vyhnuli rizikům, která jsou s takto znečištěnými prostory spojená. Tohle jsou nejčastější důvody, proč si lidé najmou na úklid po bezdomovcích vyklízecí firmu:

✅ Nemusí se sami vystavovat nebezpečným patogenům, které se v prostoru mohou nacházet.

✅ Vyklízecí firma je vybavena profesionálními ochrannými pomůckami.

✅ Firma ví, jak správně naložit s jednotlivými druhy odpadu včetně toho nebezpečného.

✅ Má také k dispozici prostředky pro profesionální dezinfekci, dezinsekci a deratizaci.

✅ Některé firmy nabízejí také další služby nad rámec vyklízení, které v těchto případech bývají potřeba (vymalování, drobné rekonstrukce apod.).

✅ Vyklízení po bezdomovcích a narkomanech je nejen nebezpečné, ale také fyzicky náročné. 

✅ Zkušená firma dokáže poradit nebo pomoci s řešením nepříjemností, které na vás v takto poškozené nemovitost mohou čekat. 

DO 24 HODIN OD ZASLÁNÍ INFORMACI O VYKLÍZENÍ

Přesná kalkulace







    message

    Nerozumíte některému z výrazů? Přejděte do našeho slovníku pojmů »

    calcu

    Zavolejte nám

    +420 777 500 600